Vishay/Dale RLR07C1000GSBSL
RLR07C1000GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1000GSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1000GSBSL.pdf
Availability of RLR07C1000GSBSL
QUANTITY
RLR07C1000GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1000GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1000GSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1000GSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1000GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1000GSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1000GSBSL
CONN HDI PLUG 96POS 3ROW VERT datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.05A 100V datasheet.pdf
SSR 25A BURST FIRE CONTROL 7V datasheet.pdf
LCD OLED GRAPHIC 128 X 32 BLUE datasheet.pdf
CAP CER 30PF 7.2KV P90 3838 datasheet.pdf
RES 1.3 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SCT3250 23.60" 8" FFC W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT RA datasheet.pdf