Vishay/Dale RLR07C1004FPRE6
RLR07C1004FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1004FPRE6
Brief Description
RES 1M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1004FPRE6.pdf
Availability of RLR07C1004FPRE6
QUANTITY
RLR07C1004FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1004FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1004FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1004FPRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1004FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1004FPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1004FPRE6
JUMPER-H9992TR/1853 WH/X 4" datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.2A SOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 130MA 3.4 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf