Vishay/Dale RLR07C1021FSRSL
RLR07C1021FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1021FSRSL
Brief Description
RES 1.02K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1021FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1021FSRSL
QUANTITY
RLR07C1021FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1021FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1021FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1021FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1021FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1021FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1021FSRSL
RES SMD 5.6K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 120MH 30MA 260 OHM TH datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V JB 1206 datasheet.pdf
CORD GRIP NPB PG29 15MM THREAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf