Vishay/Dale RLR07C1071FRR36
RLR07C1071FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1071FRR36
Brief Description
RES 1.07K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1071FRR36.pdf
Availability of RLR07C1071FRR36
QUANTITY
RLR07C1071FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1071FRR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1071FRR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1071FRR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1071FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1071FRR36 Details Description
Related parts for RLR07C1071FRR36
TRANS NPN 750V 25A TO-264 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP CER 1PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 130MA 3.4 OHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf