Vishay/Dale RLR07C1071FSB14
RLR07C1071FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1071FSB14
Brief Description
RES 1.07K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1071FSB14.pdf
Availability of RLR07C1071FSB14
QUANTITY
RLR07C1071FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1071FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1071FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.07k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1071FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1071FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1071FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1071FSB14
RES MO 1/2W 47.5 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FIFO 4096X18 35NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL LMZ12002EXT datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 940MA 522 MOHM datasheet.pdf
CPC RCPT ASSY,SEALED,SZ 17-28 datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf