Vishay/Dale RLR07C10R0GMBSL
RLR07C10R0GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C10R0GMBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C10R0GMBSL.pdf
Availability of RLR07C10R0GMBSL
QUANTITY
RLR07C10R0GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C10R0GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C10R0GMBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C10R0GMBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C10R0GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C10R0GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C10R0GMBSL
IDC CABLE - MKC60K/MC60M/MCE60K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 7POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
TVS DIODE 110VWM 196VC SMBJ datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T SLD NONSHORT datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
NT24K SLIDE IN MODULE WITH (8)10 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf