Vishay/Dale RLR07C10R7FSB14
RLR07C10R7FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C10R7FSB14
Brief Description
RES 10.7 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C10R7FSB14.pdf
Availability of RLR07C10R7FSB14
QUANTITY
RLR07C10R7FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C10R7FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C10R7FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C10R7FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C10R7FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C10R7FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C10R7FSB14
IC 3-5.5V LINE DRVR/RCVR 16-SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 62K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR64B/AE64M/AKR64B datasheet.pdf
040-3 HD PLUG ASSY 31P datasheet.pdf
CONN HSG WALL MNT RCPT 55POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS datasheet.pdf