Vishay/Dale RLR07C1100GMRSL
RLR07C1100GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1100GMRSL
Brief Description
RES 110 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1100GMRSL.pdf
Availability of RLR07C1100GMRSL
QUANTITY
RLR07C1100GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1100GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1100GMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1100GMRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1100GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1100GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C1100GMRSL
IC RCVR/DVR PAIR LOW PWR 8-MSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 112.5VA CHAS MNT datasheet.pdf
IC SCHMITT TRIG W/LENS SIDELOOK datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.5A 48V datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 100NS 48DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 30MA 50 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf