Vishay/Dale RLR07C1100GMRSL
RLR07C1100GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1100GMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1100GMRSL.pdf
Availability of RLR07C1100GMRSL
QUANTITY
RLR07C1100GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1100GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1100GMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1100GMRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1100GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1100GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C1100GMRSL
SENS PROX M30 20MM DC2W-NO UNSHD datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 42"L X 31.38"W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.96KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM 1610 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES 27 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf