Vishay/Dale RLR07C1100GSR36
RLR07C1100GSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1100GSR36
Brief Description
RES 110 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1100GSR36.pdf
Availability of RLR07C1100GSR36
QUANTITY
RLR07C1100GSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1100GSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1100GSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1100GSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1100GSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1100GSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1100GSR36
CAP ALUM 10000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TVSOP datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS SGL R/A PCB datasheet.pdf
IC LCD COLUMN DRIVER 64-LQFP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
PLUG TERM BLOCK 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CIRCULAR CONN W/HARAX M12 L 4 F datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
V/T REC POWERBLADE datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043 UF 5 % 1600 VDC datasheet.pdf