Vishay/Dale RLR07C1101FSBSL
RLR07C1101FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1101FSBSL
Brief Description
RES 1.1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1101FSBSL.pdf
Availability of RLR07C1101FSBSL
QUANTITY
RLR07C1101FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1101FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1101FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1101FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1101FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1101FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1101FSBSL
D-SUB CABLE MMM25K/MC26M/MFM25K datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 12POS .100 15AU datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC MCU/TX/ADC/LF TXRX 38-TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 20PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 283MA 2.5 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf