Vishay/Dale RLR07C1101FSRE6
RLR07C1101FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1101FSRE6
Brief Description
RES 1.1K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1101FSRE6.pdf
Availability of RLR07C1101FSRE6
QUANTITY
RLR07C1101FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1101FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1101FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1101FSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1101FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1101FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1101FSRE6
IC SYNC FIFO MEM 2048X18 80-LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .156" 12POS SNGL TIN datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 1611 datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 160X32 WHI TRANSM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf