Vishay/Dale RLR07C1101GMRE6
RLR07C1101GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1101GMRE6
Brief Description
RES 1.1K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1101GMRE6.pdf
Availability of RLR07C1101GMRE6
QUANTITY
RLR07C1101GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1101GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1101GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1101GMRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1101GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1101GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1101GMRE6
RES SMD 6.19K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 20% 1507 datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-STD RJ45 4M datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SNAPPER HOSE CLAMP BLACK datasheet.pdf
CAP TANT POLY 75UF 75V AXIAL datasheet.pdf