Vishay/Dale RLR07C1101GPR36
RLR07C1101GPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1101GPR36
Brief Description
RES 1.1K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1101GPR36.pdf
Availability of RLR07C1101GPR36
QUANTITY
RLR07C1101GPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1101GPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1101GPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1101GPR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1101GPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1101GPR36 Details Description
Related parts for RLR07C1101GPR36
CONN SPLICE BUTT 10-12 AWG YEL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 86POS 0.156 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 2.54MM 11POS PCB datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HDR SPRING DL 32POS SLD CUP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 64POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 229 TYP datasheet.pdf
CAP ALUM 750UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf