Vishay/Dale RLR07C1102FMRSL
RLR07C1102FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1102FMRSL
Brief Description
RES 11K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1102FMRSL.pdf
Availability of RLR07C1102FMRSL
QUANTITY
RLR07C1102FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1102FMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1102FMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1102FMRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1102FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1102FMRSL Details Description
Related parts for RLR07C1102FMRSL
RELAY REED DPDT 250MA 5V datasheet.pdf
IC DAC SERIAL +5V 16BIT 10-UMAX datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3.5A 250VAC 48VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 40VQFN datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 70.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 412K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf