Vishay/Dale RLR07C1102GMRSL
RLR07C1102GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1102GMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1102GMRSL.pdf
Availability of RLR07C1102GMRSL
QUANTITY
RLR07C1102GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1102GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1102GMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1102GMRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1102GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1102GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C1102GMRSL
TRANSFORMER COUPLING 600:530 OHM datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4DIP THRU HOLE datasheet.pdf
CONN FPC TOP 31POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf