Vishay/Dale RLR07C1103FPRE6
RLR07C1103FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1103FPRE6
Brief Description
RES 110K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1103FPRE6.pdf
Availability of RLR07C1103FPRE6
QUANTITY
RLR07C1103FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1103FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1103FPRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1103FPRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1103FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1103FPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1103FPRE6
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT GREEN 0.52" CC datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1A 200 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 6A D2PAK datasheet.pdf