Vishay/Dale RLR07C1103GSBSL
RLR07C1103GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1103GSBSL
Brief Description
RES 110K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1103GSBSL.pdf
Availability of RLR07C1103GSBSL
QUANTITY
RLR07C1103GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1103GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1103GSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1103GSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1103GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1103GSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1103GSBSL
CONN PIN GROUND 14-20AWG CRIMP datasheet.pdf
SWITCH MINI SPDT PLUNG GOLD PCB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 1.17A SOT-223 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 2.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
IC SUPP-VOLTAGE SUPERVISOR 8SOIC datasheet.pdf
TOOL EXTRACT MATE-N-LOK P datasheet.pdf
CONN HEADER DOUBLE 72POS .295" datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CABLE USB A MALE-B MINI 5PIN 2M datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf