Vishay/Dale RLR07C1104GSBSL
RLR07C1104GSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1104GSBSL
Brief Description
RES 1.1M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1104GSBSL.pdf
Availability of RLR07C1104GSBSL
QUANTITY
RLR07C1104GSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1104GSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1104GSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.1M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1104GSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1104GSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1104GSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1104GSBSL
IC MMIC AMP WIDE BAND MTP6 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
RES MO 1/2W 15K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3POS PLUG-SOCKET 3.0M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4 8X NM datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf