Vishay/Dale RLR07C1134FSRSL
RLR07C1134FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1134FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.13M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1134FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1134FSRSL
QUANTITY
RLR07C1134FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1134FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1134FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1134FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1134FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1134FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1134FSRSL
RES CHAS MNT 2 OHM 5% 225W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 114POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 16POS datasheet.pdf
CAP POLYMER 12UF 20% 125V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf