Vishay/Dale RLR07C1151FRBSL
RLR07C1151FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1151FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.15K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1151FRBSL.pdf
Availability of RLR07C1151FRBSL
QUANTITY
RLR07C1151FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1151FRBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1151FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1151FRBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1151FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1151FRBSL Details Description
Related parts for RLR07C1151FRBSL
RES 681 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 16BIT 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS HIGH 50PPM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V TO-220-3 datasheet.pdf