Vishay/Dale RLR07C1151FSR36
RLR07C1151FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1151FSR36
Brief Description
RES 1.15K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1151FSR36.pdf
Availability of RLR07C1151FSR36
QUANTITY
RLR07C1151FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1151FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1151FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1151FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1151FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1151FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1151FSR36
CONN BLOCK TERM PCB 5.08MM 10POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.8A 3PWRFLEX datasheet.pdf
IC OPAMP VIDEO SINGLE SC70-6 datasheet.pdf
LABEL 5.1X16.5MM DOT MATRIX WHT datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FULLY POTTED LIMIT SWES datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 2MM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
TEMP SENSOR RTD 1K OHM 1206 datasheet.pdf