Vishay/Dale RLR07C1152FSRSL
RLR07C1152FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1152FSRSL
Brief Description
RES 11.5K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1152FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1152FSRSL
QUANTITY
RLR07C1152FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1152FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1152FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1152FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1152FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1152FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1152FSRSL
RES SMD 866K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE 40A 300V CLASS T FST UL CSA datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
1" X 3" RECTANGLES - 5/PK datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CABLE SKT datasheet.pdf