Vishay/Dale RLR07C1181FSR36
RLR07C1181FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1181FSR36
Brief Description
RES 1.18K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1181FSR36.pdf
Availability of RLR07C1181FSR36
QUANTITY
RLR07C1181FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1181FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1181FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1181FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1181FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1181FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1181FSR36
LOCKING PLUG KWIK KLIP 1.02" datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
TA CONN,SKT,COM datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
RES SMD 1.13KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONTROL LOG 100-120/200-240/24V datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPDT 25A SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf