Vishay/Dale RLR07C1182FSRSL
RLR07C1182FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1182FSRSL
Brief Description
RES 11.8K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1182FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1182FSRSL
QUANTITY
RLR07C1182FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1182FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1182FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1182FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1182FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1182FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1182FSRSL
INSERT FEMALE 10POS TERM BLOCK datasheet.pdf
TRANS NPN 400V 12A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE WHITE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE10 M20 datasheet.pdf
Connector Socket 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf