Vishay/Dale RLR07C11R0GMRSL
RLR07C11R0GMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C11R0GMRSL
Brief Description
RES 11 OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C11R0GMRSL.pdf
Availability of RLR07C11R0GMRSL
QUANTITY
RLR07C11R0GMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C11R0GMRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C11R0GMRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C11R0GMRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C11R0GMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C11R0GMRSL Details Description
Related parts for RLR07C11R0GMRSL
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC ADC 24BIT PROGBL SER 20DIP datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE MODE datasheet.pdf
RES 109 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND datasheet.pdf
RES 1 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT PIN datasheet.pdf