Vishay/Dale RLR07C11R3FSB14
RLR07C11R3FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C11R3FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11.3 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C11R3FSB14.pdf
Availability of RLR07C11R3FSB14
QUANTITY
RLR07C11R3FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C11R3FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C11R3FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C11R3FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C11R3FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C11R3FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C11R3FSB14
RES SMD 316 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SSD 2GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 7POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf