Vishay/Dale RLR07C11R5FSB14
RLR07C11R5FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C11R5FSB14
Brief Description
RES 11.5 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C11R5FSB14.pdf
Availability of RLR07C11R5FSB14
QUANTITY
RLR07C11R5FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C11R5FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C11R5FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)11.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C11R5FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C11R5FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C11R5FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C11R5FSB14
FIXED IND 220UH 220MA 770 MOHM datasheet.pdf
SCR SENS 200V 6A TO-202 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR LAT 2X60 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 15POS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 7.9PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf