Vishay/Dale RLR07C1201FSR36
RLR07C1201FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1201FSR36
Brief Description
RES 1.2K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1201FSR36.pdf
Availability of RLR07C1201FSR36
QUANTITY
RLR07C1201FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1201FSR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1201FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1201FSR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1201FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1201FSR36 Details Description
Related parts for RLR07C1201FSR36
TRANS PREBIAS PNP 300MW TO92S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
60708-2 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf