Vishay/Dale RLR07C1202GSB14
RLR07C1202GSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1202GSB14
Brief Description
RES 12K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1202GSB14.pdf
Availability of RLR07C1202GSB14
QUANTITY
RLR07C1202GSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1202GSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1202GSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1202GSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1202GSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1202GSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1202GSB14
WIRE MARKER B/W .05-.12"250PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 376VWM 600VC DO15 datasheet.pdf
C/A LC DUP TO ST TWIN ZIP datasheet.pdf
SOLDR SLV .075" IMM RES W/LEAD datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
RES SMD 0.4 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf