Vishay/Dale RLR07C1204GSRE6
RLR07C1204GSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1204GSRE6
Brief Description
RES 1.2M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1204GSRE6.pdf
Availability of RLR07C1204GSRE6
QUANTITY
RLR07C1204GSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1204GSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1204GSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1204GSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1204GSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1204GSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1204GSRE6
WASHER FLAT 1/4 NYLON datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 92KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf