Vishay/Dale RLR07C1210FPRSL
RLR07C1210FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1210FPRSL
Brief Description
RES 121 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1210FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1210FPRSL
QUANTITY
RLR07C1210FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1210FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1210FPRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)121
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1210FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1210FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1210FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1210FPRSL
RES TEMP SENS 1.8K OHM 5% 1/10W datasheet.pdf
IC A/D CONV 12BIT W/SHTDN 24SOIC datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .151" .156"L datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 20A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR BERGSTIK II DR R/A RET datasheet.pdf
CONN HEADER 6P0S VERT UMNL TIN datasheet.pdf
IC FPGA 91 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 9POS 5A datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf