Vishay/Dale RLR07C1211FSRSL
RLR07C1211FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1211FSRSL
Brief Description
RES 1.21K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1211FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1211FSRSL
QUANTITY
RLR07C1211FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1211FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1211FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1211FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1211FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1211FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1211FSRSL
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
RES 1.10K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC datasheet.pdf
RES SMD 30.9KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS IN-LINE SKT datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI/SRL 16WQFN datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf