Vishay/Dale RLR07C1213FRB14
RLR07C1213FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1213FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 121K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1213FRB14.pdf
Availability of RLR07C1213FRB14
QUANTITY
RLR07C1213FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1213FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1213FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)121k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1213FRB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1213FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1213FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C1213FRB14
IDC CABLE - MKR24A/MC24M/MKR24A datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH W/CLIPPED CONT SPST DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PANEL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 1.3KOHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
FFC CONN ASSY ARINC 404 datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 14POS SILVR SLDR datasheet.pdf