Vishay/Dale RLR07C1240FSRSL
RLR07C1240FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1240FSRSL
Brief Description
RES 124 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1240FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1240FSRSL
QUANTITY
RLR07C1240FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1240FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1240FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)124
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1240FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1240FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1240FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1240FSRSL
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 7.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 80 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CLEAN&FINISH ROLL 12"X30' S FIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
MOTOR CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf
100UF 63V 10X10X14MM 105C 3000H datasheet.pdf