Vishay/Dale RLR07C1243FRB14
RLR07C1243FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1243FRB14
Brief Description
RES 124K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1243FRB14.pdf
Availability of RLR07C1243FRB14
QUANTITY
RLR07C1243FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1243FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1243FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)124k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1243FRB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1243FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1243FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C1243FRB14
PILOT LIGHT 24V INCAND ROUND BLU datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V 0606 datasheet.pdf
CONN SKT DDRII 240POS VERT L-PRO datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
AM60026-13 CAM FOLLOWER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RES 510 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
PREMIUM HEAD SUSPENSION S-950 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
15POS M PC FILTER 830PF datasheet.pdf