Vishay/Dale RLR07C1270FPBSL
RLR07C1270FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1270FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 127 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1270FPBSL.pdf
Availability of RLR07C1270FPBSL
QUANTITY
RLR07C1270FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1270FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1270FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1270FPBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1270FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1270FPBSL Details Description
Related parts for RLR07C1270FPBSL
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IDC CABLE - MDM16T/MC16M/MDM16T datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 80MA 8SON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
SW TOP PLUNGER SPDT ENCLOSE 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CABLE TIE 15.35"L 50LB BLACK datasheet.pdf
TAPE 5906 VHB FOAM 5" X 72YD datasheet.pdf