Vishay/Dale RLR07C1272FPR36
RLR07C1272FPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1272FPR36
Brief Description
RES 12.7K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1272FPR36.pdf
Availability of RLR07C1272FPR36
QUANTITY
RLR07C1272FPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1272FPR36
Internal Part NumberEIS-RLR07C1272FPR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1272FPR36
Related LinksRLR07C1, RLR07C1272FPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1272FPR36 Details Description
Related parts for RLR07C1272FPR36
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V NP0 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 20.5VWM 33.2VC SMD datasheet.pdf
RELAY MONITOR SPED 24-240VAC ADJ datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .050 GOLD datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf