Vishay/Dale RLR07C1272FPRE6
RLR07C1272FPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1272FPRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12.7K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1272FPRE6.pdf
Availability of RLR07C1272FPRE6
QUANTITY
RLR07C1272FPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1272FPRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1272FPRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1272FPRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1272FPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1272FPRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1272FPRE6
IC FLASH 1MBIT 45NS 32VSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CABLE SMA/BNC 36" RG-316 datasheet.pdf
IC QUAD FET BUS SWITCH 16SSOP datasheet.pdf
RELAY MONITOR VOLT 15-600V ADJ datasheet.pdf
IC PMU FOR APPL PROCESSORS 40LLP datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH CAP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
AM5 SWITCH 16A SPDT SIM RLLR LVR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf