Vishay/Dale RLR07C1273FPRSL
RLR07C1273FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1273FPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 127K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1273FPRSL.pdf
Availability of RLR07C1273FPRSL
QUANTITY
RLR07C1273FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1273FPRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1273FPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1273FPRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1273FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1273FPRSL Details Description
Related parts for RLR07C1273FPRSL
C/A MRJ21/MRJ21 GBE BLUE CMP datasheet.pdf
Crystal 19.6608MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK VERT 20POS GOLD datasheet.pdf
.156 RECEP STRIP UNPLT datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 70MA 17.5 OHM TH datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CML LOW 20PPM datasheet.pdf