Vishay/Dale RLR07C1431FSBSL
RLR07C1431FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1431FSBSL
Brief Description
RES 1.43K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1431FSBSL.pdf
Availability of RLR07C1431FSBSL
QUANTITY
RLR07C1431FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1431FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1431FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1431FSBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1431FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1431FSBSL Details Description
Related parts for RLR07C1431FSBSL
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 27POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 48-LQFP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 8SMD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN PLUG 7 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 20-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 91 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 900VAC SCREW datasheet.pdf
Connector Socket 37 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf