Vishay/Dale RLR07C1431FSRE6
RLR07C1431FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1431FSRE6
Brief Description
RES 1.43K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1431FSRE6.pdf
Availability of RLR07C1431FSRE6
QUANTITY
RLR07C1431FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1431FSRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1431FSRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1431FSRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1431FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1431FSRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1431FSRE6
DIODE SCHOTTKY 40V 500MA SOD323 datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 1.37 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 32.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
PLUG SHELL DUAL ARINC 404 datasheet.pdf
1,5UF 40V 10X8X6MM 125C 20000H datasheet.pdf