Vishay/Dale RLR07C1434FRRSL
RLR07C1434FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1434FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.43M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1434FRRSL.pdf
Availability of RLR07C1434FRRSL
QUANTITY
RLR07C1434FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1434FRRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1434FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1434FRRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1434FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1434FRRSL Details Description
Related parts for RLR07C1434FRRSL
IC REG BUCK 12V 3A TO263-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC POWER SUPPLY SWITCHING 8SON datasheet.pdf
CUTTER TIP ANGL FULL FLSH 5.43" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 170MA 7.8 OHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 18POS PIN datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 13.8VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf