Vishay/Dale RLR07C1503GMBSL
RLR07C1503GMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1503GMBSL
Brief Description
RES 150K OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1503GMBSL.pdf
Availability of RLR07C1503GMBSL
QUANTITY
RLR07C1503GMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1503GMBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1503GMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1503GMBSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1503GMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1503GMBSL Details Description
Related parts for RLR07C1503GMBSL
THYRISTOR SCR 4A 400V DPAK datasheet.pdf
CONN HEADER 47POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
CONNECTOR - PRINTED CIRCUIT datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 CSH datasheet.pdf
RES SMD 0.027 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
RES 15.446 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SNPPR HOSE CLAMP MAX 1.6'' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf