Vishay/Dale RLR07C1504FMB14
RLR07C1504FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1504FMB14
Brief Description
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1504FMB14.pdf
Availability of RLR07C1504FMB14
QUANTITY
RLR07C1504FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1504FMB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1504FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1504FMB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1504FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1504FMB14 Details Description
Related parts for RLR07C1504FMB14
IC MCU 16BIT LV ROMLESS 100-TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY DUAL 80POS .100 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
RES 101K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE10 PG16 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP CER 200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf