Vishay/Dale RLR07C1504FPBSL
RLR07C1504FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1504FPBSL
Brief Description
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1504FPBSL.pdf
Availability of RLR07C1504FPBSL
QUANTITY
RLR07C1504FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1504FPBSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1504FPBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)