Vishay/Dale RLR07C1504FRB14
RLR07C1504FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1504FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1504FRB14.pdf
Availability of RLR07C1504FRB14
QUANTITY
RLR07C1504FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1504FRB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1504FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1504FRB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1504FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1504FRB14 Details Description
Related parts for RLR07C1504FRB14
IC REG CTRLR PWM 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44VQFN datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 6.97"L X 2.4"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BLZP 5.08/12/180LR SN BK BX datasheet.pdf
QSFP+AOC+QSFP QDUAL 1M datasheet.pdf
22000UF 16V 30X50 85C SI datasheet.pdf