Vishay/Dale RLR07C1504GMRE6
RLR07C1504GMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1504GMRE6
Brief Description
RES 1.5M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1504GMRE6.pdf
Availability of RLR07C1504GMRE6
QUANTITY
RLR07C1504GMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1504GMRE6
Internal Part NumberEIS-RLR07C1504GMRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1504GMRE6
Related LinksRLR07C1, RLR07C1504GMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1504GMRE6 Details Description
Related parts for RLR07C1504GMRE6
BATTERY PACK 12.0V 1000MAH NICAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED ARRAY BAR GRAPH 10 ELEMENT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR DRV8825 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS PIN datasheet.pdf
RJ11 RA SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
REMOVAL TOOL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 6A SYNC datasheet.pdf