Vishay/Dale RLR07C1504GPB14
RLR07C1504GPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1504GPB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.5M OHM 2% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1504GPB14.pdf
Availability of RLR07C1504GPB14
QUANTITY
RLR07C1504GPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1504GPB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1504GPB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.5M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1504GPB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1504GPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1504GPB14 Details Description
Related parts for RLR07C1504GPB14
CAP ARRAY 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 27 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.4V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
RES 1.32M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VHDM BP 8R 10C OPEN L-SERIES datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 300V RADIAL datasheet.pdf