Vishay/Dale RLR07C1541FSB14
RLR07C1541FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1541FSB14
Brief Description
RES 1.54K OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1541FSB14.pdf
Availability of RLR07C1541FSB14
QUANTITY
RLR07C1541FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1541FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR07C1541FSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1541FSB14
Related LinksRLR07C1, RLR07C1541FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1541FSB14 Details Description
Related parts for RLR07C1541FSB14
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
IC DGTL POT 10K 257TAPS 14-TSSOP datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 33MHZ 32PLCC datasheet.pdf
RES SMD 576K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 480V EMI 7A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf